HEEZE - Tijdens een hoorzitting van de adviescommissie werd het bezwaar van de fanfare Sint Nicasius in Heeze tegen een huurcorrectie van €3.726 besproken. De fanfare stelt niet tegen het totale subsidiebedrag te zijn, maar vindt het onterecht dat er een bedrag wordt ingehouden voor ruimtes die zij al maanden niet kunnen gebruiken.
Repetitieruimtes onbruikbaar
De fanfare huurt via de gemeentelijke regeling ruimtes 011, 012 en 013 in dorpshuis ’t Perron, inclusief een opslagruimte. Door defecte tussenwanden zijn twee van de drie ruimtes echter al een half jaar niet beschikbaar. Sinds februari repeteert het orkest noodgedwongen op een externe locatie. Volgens het bestuur zorgt dit niet alleen voor extra kosten – tot nu toe €770 – maar ook voor verlies aan muzikale verbinding tussen de secties én met andere verenigingen in het gebouw.
De organisatie is emotioneel over de situatie. Ze willen niets liever dan op hun vertrouwde plek kunnen repeteren en bijdragen aan muzikale activiteiten in de gemeente.
Gemeente: compensatie was eenmalig
Namens het college liet een ambtenaar weten begrip te hebben voor de situatie van de fanfare. Ze benadrukte echter dat in 2023 en 2024 een eenmalige compensatie is toegekend vanwege een defecte wand en dat dit in 2025 niet wordt herhaald.
Volgens de gemeente is het bekend dat één tussenwand inmiddels gerepareerd is, en dat de tweede op korte termijn hersteld zou worden. In hun optiek maakt dat repeteren in ’t Perron weer mogelijk, ook met maar één tussenwand.
Juridisch grijs gebied
De commissie stelde kritische vragen. Omdat de huurovereenkomst loopt via ’t Perron, dat zelf weer huurt van woningcorporatie WoCom, is onduidelijk wie juridisch verantwoordelijk is voor de reparaties. De fanfare wordt van ’t Perron naar de gemeente gestuurd, terwijl het college aangeeft dat de verantwoordelijkheid hiervoor niet bij hen ligt.
Opvallend is dat in de gebruikersovereenkomst, die onderdeel uitmaakt van een pilot, staat dat de fanfare tijdens deze periode geen vergoeding hoeft te betalen voor het gebruik van de drie gereserveerde ruimtes en de opslagruimte. Deze regeling – ook wel ‘huur om niet’ genoemd – houdt in dat de gemeente de subsidie aanpast en het huurbedrag rechtstreeks verrekent met ’t Perron. Nu echter niet alle ruimtes bruikbaar zijn, vraagt de commissie zich af op welke grond het college toch een huurcorrectie mag toepassen.
Een ander punt van zorg is dat de gemeente rechtstreeks het bedrag aan ’t Perron betaalt, dat op zijn beurt inkomsten behoudt zonder prestatieverplichting richting de fanfare. En ook de volledige huur aan WoCom blijft betalen. Zo ontbreekt volgens de commissie elke prikkel om de wanden daadwerkelijk te repareren.
Voorafgaand aan de hoorzitting heeft er telefonisch contact plaatsgevonden tussen de betrokken ambtenaar van de gemeente en de fanfare. Tijdens dat gesprek zou de vraag zijn gesteld of de fanfare het bezwaar nog wilde intrekken.
De adviescommissie buigt zich nu over de juridische en praktische kant van de kwestie, waaronder de redelijkheid van de subsidie-inhouding en de aansprakelijkheid voor gebreken aan het gebouw.
Download de gratis app van Heeze-Leende24 en mis niets → Apple | Android